BIHNajnovije

Početak ljeta obilježile visoke temperature

Ljeto nam je stiglo juče, osim što je bio najduži dan u godini 21. jun su obilježile tropske vrućine.

Visoke temperature vazduha mogu uticati na većinu populacije, zbog čega je danas Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske svim građanima preporučilo da primjene mjere predostrožnosti i zaštite koje se mogu preduzeti tokom perioda vrućina.

Zlatko Kotaraš, doktor u Službi hitne pomoći Doma zdravlja Gradiška je rekao da su posljedicama visoke temperature najviše izložena djeca i građani starije životne dobi, te da vrućine imaju najveći uticaj na kardiovaskularni sistem.

„Krvne žile se šire i zbog toga je krvni pritisak niži, što ljudi osjećaju kao slabost i malaksalost. Kod određenih pacijenata može dođi do ubrzanog rada srca zbog čega je povećana mogućnost infarkta srca. Osim problema kod kardiovaskularnog sistema, posljedice visokih temperatura mogu biti dehidratacija, mogućnosti nastanka tromboze“, rekao je Kotaraš.

On je apelovao na građane da izbjegavaju boravak na suncu u periodu dana kada su temperature vazduha najviše. Osim toga, preporučio je građanima unos veće količine vode, lakše obroke, te da izbjegavaju alkoholna pića i masnu hranu.

Milica Đorđević, meteorolog Republičkog hidrometeorološkog zavoda je istakla da će ova godina biti jedna od toplijih u odnosu na prethodne godine, te je dodala da nas u prvim danima ljeta očekuju visoke temperature sa povremenim kratkotrajnim pljuskovima. Maksimalna dnevna temperatura u prvim danima ljeta biće od 28 °S do 35 °S.

„Stiže nam pravo leto, tako da će naredni period biti u znaku veoma toplog vremena. Povremeno će biti nestabilnosti uz lokalne pljuskove“ navela je Đorđević.

Starješina Profesionalno vatrogasno-spasilačke jedinice Gradiška Goran Stojaković ističe da su visoke temperature najveći uzrok pojave požara, te je uputio apel na poljoprivrednike da budu oprezni tokom predstojeće žetve i ljetnih vrućina.

Iz Profesionalno vatrogasno-spasilačke jedinice Gradiška napominju građane da u skladu sa zakonom zaštite od požara i odlukom Grada Gradiška o mjerama zaštite od požara, zabranjeno je paljenje poljoprivrednog otpada tokom ljetne sezone koja će trajati do 23. septembra.

Izvor: RTVG