HronikaNajnovije

Građani BiH plaćaju lijekova najskuplje u regiji: Tužno, ali istinito

Građani Bosne i Hercegovine se suočavaju s visokim troškovima lijekova, što je posebno izraženo u poređenju s životnim standardom u regiji.

Glavni uzroci ovog problema su neusklađena zakonska regulativa i visoka stopa PDV-a od 17%, koja direktno utječe na cijene lijekova i medicinskih sredstava. Unatoč inicijativama za smanjenje ili ukidanje PDV-a na lijekove, Dom naroda Parlamenta BiH još uvijek nije podržao te prijedloge.

Promet lijekova u BiH kontinuirano raste, a tržište dominiraju strani proizvođači. U 2023. godini promet je dostigao iznos od 961 milion maraka. Cijene lijekova u BiH su visoke, a posebno su pogođene osobe oboljele od karcinoma koje mjesečno troše i do 10.000 maraka na terapiju.

Suzana Kekić, predsjednica Saveza žena oboljelih od raka “Iskra”, naglašava tešku situaciju pacijenata koji se često zadužuju ili prodaju imovinu kako bi finansirali svoje liječenje.

“Ako su u pitanju inovativni lijekovi to je i do 10.000 maraka. Pacijenti se zadužuju, dižu kredite, prodaju imovinu da bi obezbijedili sebi terapiju ko ima sta da proda. Ako nema čeka se, pacijenti umiru i ne dočekaju da dodju na listu”, kazala je Kekić.

Agencija za lijekove BiH ističe da bi smanjenje PDV-a ili uvođenje diferencirane maloprodajne marže moglo značajno uticati na smanjenje cijena. Tijana Spasojević-Došen iz Agencije za lijekove pojašnjava da se pri određivanju cijena vodi računa o tržištu Hrvatske, gdje su cijene lijekova veće, ali i o potrebi da se proizvođačima osigura isplativost kako bi lijekovi ostali dostupni na tržištu.

“Kad se kaže da su cijene lijekova veće u odnosu na okruženje, to se uglavnom odnosi na Srbiju. Srbija ima daleko niže cijene. Mi kad izračunamo maksimalnu veleprodajnu cijenu uzimamo Hrvatsku. Većina naših lijekova je jeftinija nego u Hrvatskoj. Moramo voditi računa da se i proizvođačima isplati i da imamo lijekova na tržištu”, rekla je Spasojević-Došen iz Agencije za lijekove BiH za BHRT.

Farmaceuti u BiH ističu da su u zemljama poput Hrvatske i Slovenije lijekovi skuplji, ali da te zemlje primjenjuju stepenaste marže, što znači veće marže na jeftinije lijekove, a manje na skuplje. U poređenju, BiH ima jedinstvenu i relativno visoku poresku stopu za lijekove koja je znatno veća od onih u Hrvatskoj i Makedoniji, što dodatno otežava situaciju.

Izvor: crna-hronika.info