Na stadionu “dr Milutin Vučkovac” u Gornjim Podgradcima večeras je održana Akademija kojom je obilježeno 100 godina postojanja fudbalskog kluba Sloga DIPO.

Obilježavanju velikog jubileja Sloge prisustvovali srpski član Predsedništva BiH Željka Cvijanović, predsjednik SNSD-a Milorad Dodik, gradonačelnik Gradiške Zoran Adžić, predstavnici drugih institucija i Fudbalskog saveza, brojni bivši fudbaleri i funkcioneri klubai mještani podgradačkog kraja.
Cvijanovićeva je poručila da na prostoru gdje se istorija toliko intenzivno dešava, proslaviti 100 godina postojanja nije mala stvar, a kamoli kad se radi o sportskom kolektivu, te dodala da su mnoge genaracije u ovom klubu učile važne životne lekcije.

Dodik je naglasio da sto godina FK Sloga iz Gornjih Podgradaca nije samo veliki jubilej, već i vijek sporta, zajedništva i posvećenosti svom kraju.
“Sloga je kroz čitav jedan vijek okupljala generacije, promovisala sportske vrijednosti i bila važan oslonac društvenog života Gornjih Podgradaca i Potkozarja”, poručio je Dodik.

Adžić je istakao da je malo klubova na prostoru bivše Jugoslavije koji dočekaju da proslave vijek postojanja, zbog čega je jubilej “Sloge” iz Gornjih Podgradaca još veći.
“Ovo je jedan od najvećih jubilija ne samo u Republici Srpskoj, nego i u BiH. Sto godina postojanja fudbala u Gornjim Podgradcima govori o značaju, veličini i snazi ove mjeste zajednice”, rekao je Adžić uoči svečane akademije povodom 100 godina kluba.

Adžić je izrazio nadu da će “Sloga” trajati još stotinama godina.
Predsjednik FK “Sloga” Gojko Golić istakao je da je ohrabrujući osjećaj obilježavati stotinu godina postojanja.
“Posebno je zadovoljstvo kada vidimo ovoliki broj ljudi, kada vidimo ovu djecu, kada vidimo najviše rukovodstvo Republike Srpske i gradonačelnika koji nam konstantno daje podršku”, rekao je Golić novinarima.

On je naveo da je trajnost ovog kluba od velikog značaja za Gornje Podgradce, te da je klub jedan od simbola mjesta.
“Istorija ovog kraja je usko vezana sa drvnom industrijom koja je ovdje osnovana još 1855. godine. Vlasnici te drevne industrije osnovali su Fudbalski klub `Sloga` 1926. godine”, podsjetio je Golić.

Predsjednik Mjesne zajednice Gornji Podgradci Zvjezdan Panić istakao je da je u klubu od malih nogu.
“Kad sam izabran za predsjednika Savjeta mjesne zajednice dobio sam dopis da klub loše stoji i da će se ugasiti. Mi smo preuzeli klub i uspjeli prevazići probleme. Sada obilježavamo sto godina kluba i sporta”, rekao je Panić.
Na svečanoj akademiji uručene su zahvalnice i priznanja zaslužnim igračima i funkcionerima kluba, pojedincima i ustanovama koje su podržavale klub, a promovisana je i monografija o vijeku postojanja FK “Sloga”, autora Slobodana Borjanovića i Đorđa Starčevića.

Povodom ovog jubileja veterani Sloge sutra će u Gornjim Podgradcima odigrati prijateljske utakmice protiv veterana Crvene zvezde i Partizana.
Izvor: RTVG




