BIHNajnovije

Škola znakovnog jezika u Gradišci

U Gradišci je u toku Škola znakovnog jezika „Gradiška komunicira“ koja je namijenjena prvenstveno volonterima Crvenog krsta, ali školi prisustvuju i druga zainteresovana lica.

Školu znakovnog jezika organizuje Međuopštinsko udruženje gluvih i nagluvih Gradiška u saradnji sa Savezom gluvih Republike Srpske i Ministarstvom zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske.

Ljubinka Radonjić Zlojutro, sekretar Međuopštinskog udruženja gluvih i nagluvih Gradiška, Srbac, Laktaši i Prnjavor je istakla da je cilj seminara podizanje svijesti o važnosti komunikacije i jačanje inkluzije gluvih i nagluvih osoba u lokalnoj zajednici.

„Znakovni jezik je maternji jezik gluvih osoba koja od rođenja, uslijed oštećenja sluha, nisu naučila govorni jezik. Komuniciraju specifičnim jezikom, što ih čini govornom manjinom u našem društvu“, navela je Radonjić Zlojutro.

Instruktor znakovnog jezika Republike Srpske Marina Macanović je istakla da je poznavanje znakovnog jezika od velikog značaja za osobe sa oštećenim sluhom.

„Bitno je da svi poznajemo osnove znakovnog jezika, te da prilikom komunikacije sa osobama sa oštećenim sluhom možemo da im pomognemo i uputimo ih ukoliko im je to potrebno“, rekla je Macanović.

Defektolog Tatjana Jurišić Vezmar je navela da se sa svojim kolegama u Centru za socijalni rad Gradiška svakodnevno susreće sa gluvim osobama, te da su ovakve radionice od velikog značaja za radnike Centra, kako bi sa osobama sa oštećenim sluhom iskomunicirali na njihovom jeziku.

Seminar će trajati do petka, 26. juna, kada će učesnici Škole znakovnog jezika imati ispit.

Izvor: RTVG