NOVI SAD – U Galeriji Izdavačke kuće “Prometej” u Novom Sadu, predstavljeni su soneti Ranka Pavlovića, književnika iz Banjaluke.
Zoran Kolundžija, osnivač i urednik ove ugledne izdavačke kuće koja je, zajedno sa “Besjedom” iz Banjaluke, objavila izabrana djela Ranka Pavlovića u 14 tomova, osam za odrasle i šest za djecu, rekao je, da je Pavlović značajan i veoma plodan autor.
On je svoj književni prostor osvajao oprezno i postepeno, kao što čine njegovi književni likovi.
“Ranko Pavlović za ovaj ozbiljan i odgovoran posao, nije tražio potvrdu u okolini, nego u sebi, u svemu što ga okružuje. Njemu se svijet literature, ukazao kao kompleksan zadatak do čijeg rješenja je uvijek nalazio put. Shodno vremenu u kojem je formiran njegov književni i lirski pravac, pisanje je shvatio kao služenje i kao službu”, rečeno je na “Večeri soneta Ranka Pavlovića” u Novom Sadu.
“Na našoj književnoj sceni gotovo smo zaboravili na književne večeri na kojima pjesnici publici govore svoje pjesme. Takve manifestacije zamijenile su promocije knjiga na kojima uglavnom govore kritičari, a pisci pročitaju tek pokoju pjesmu ili proznu rečenicu. Ovdje smo u prilici da slušao poeziju koju govori njen pisac”, podsjetio je Zoran Kolundžija.
O Pavlovićevim sonetima, veoma nadahnuto govorila je Željka Avrić, pjesnikinja, prozni pisac i književni kritičar.
Naglasila je njegovu monašku posvećenost književnosti, naročito sonetnoj formi, o tematskoj raznovrsnosti, životnim radostima, djetinjstvu, roditeljima i zavičaju. Njene kratke besjede ispunjavale su predahe između pjesnikovog obraćanja publici kojoj se predstavio sa tridesetak soneta.
Na ovoj svečanosti stihova i soneta nastupili su mladi pijanisti, Miljan Katić i Ognjen Pap, učenici Osnovne muzičke škole u Novom Sadu.




